#blogg100 Från skitsnack till våld

Randall Collins konfrontationens skala

#blogg100 inlägg 98 2017

Återgå till boktipset David Wästerfors om våld. samt Randall Collins. För att visa på det situationella perspektivet utgår David Wästerfors på Randall Collins våldsforskning där han utifrån en mängd data som militärhistoriska studier, fältanteckningar, intervjuer, videoinspelningar och etnografiska studier från en mängd sammanhang som inbegriper våld. Han försöker visa på hur och när våld uppstår. Våld kan bara uppstå i ett socialt sammanhang men för att de ska uppstå så måste först de sociala spänningar och hinder som finns överbryggas. Därför kan våld förstås som en social process där de flesta konflikter stannar vid ett gräl. Collins visar utifrån olika exempel att våld inte är lätt. Exempelvis genom att endast ett fåtal soldater lyckas skjuta i moderna krig. Till exempel avfyrade endast 15% av de amerikanska frontsoldaterna sina vapen i andra världskriget. Så våldsutövande ens under krig är inte så lätt som vi vill tro.

Våld och konfliktskalan: från skitsnack till misshandel

VåldstrappanRandall Collins när det gäller det mer vardagliga och allmänmänskliga våldet urskiljer han en skala, där de flesta konflikter stannar innan våld uppstår. Här visar han hur en konflikt ofta stegras och vid den sista fasen Bluster finns det ett uttalat våldshot som under ett specifikt emotionellt och socialt sammanhang leder till slagsmål i synnerhet om en av kontrahenterna kommer i sin situation när hen inte kan backa. Just därför så ökar våldsrisken när det finns en ”publik” som ser bråket.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s