#blogg100 boktips Ett delat samhälle

#blogg100 inlägg 85 2017

Hur ska vi förstå samhällets sociala ojämlikhet och hur påverkar den människors livschanser?

Till skolans och sociologilärarens referensbibliotek så bör denna sociologiska antologi – ett delat samhälle. Den tar upp olika sociala kategorier och hur samhället skiktas på olika sätt. Där den genomgående frågeställningen är, Hur ska vi förstå samhällets sociala ojämlikhet och hur påverkar den människors livschanser? I antologin hittas både teoretiska översikter, forskning och exempel som är direkt tillämpbara i undervisningen.

Ett delat samhälle – till referensbiblioteket

Boken ger en inblick i sociologins djup och bredd genom att inspirera till fortsatt tänkande om det delade samhället. Inför den andra upplagan har flera kapitel reviderats och boken har utökats med ett nyskrivet kapitel om funktionshinder.
På ett lättillgängligt sätt diskuterar några av Sveriges främsta sociologer de viktigaste sociala skiktningsprinciperna:
– Stefan Svallfors: Klass
– Marie Evertsson: Kön
– Ove Sernhede: Etnicitet
– Alexandra Bogren: Sexualitet
– Magnus Karlsson: Ålder
– Rafael Lindqvist: Funktionshinder
– Göran Ahrne: Intersektionalitet

Saxat från adlibris

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s