#blogg100 Max Weber och kapitalismen uppkomst…

ur den protestantiska etiken.

#blogg100 Inlägg 70 2017

Jag fortsätter med klassikerna, Weber och den protestantiska etiken. Om Durkheim ger stöd i att förklara hypotesprövningen ger Max Weber ett klart exempel på hur  teorier bildas och kan utvecklas ur en historisk studie.

Tyvärr brukar inte Max Weber som exempel väcka samma entusiasm hos mina elever som Durkheim och självmordet. Vilket enligt mig kan bero på en vag uppfattning om kapitalismens principer men ännu mer oklart vad som särpräglar protestantismen och Kalvinismen. Följande klipp samt mitt tidigare blogginlägg om att ta upp Weber utifrån ”en fattig bondräng”.#blogg100 Mitt viktigaste misslyckande och hur Astrid Lindgren räddade lektionen

2 svar till “#blogg100 Max Weber och kapitalismen uppkomst…

  1. Pingback: #blogg100 Karl Marx och konfliktperspektivet | Sociologi på gymnasiet·

  2. Pingback: #blogg100 Georg Herbert Mead och identitetskapandet | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s