#blogg100 Tekniker för neutralisering!

#blogg100 inlägg 67 2017

Neutraliseringstekniker

Neutraliseringsteknikerna utgör ett antal metoder genom vilka en person som begår olagliga handlingar neutraliserar moraliska och etiska spärrar som normalt skulle hindra personen från att begå brott. Teknikerna används för att brottslingen inte skall skuldbelägga sig själv. Målet är att rättfärdiga sin egen brottsliga handling genom en omskrivning av brottet, som blir möjlig när den kriminelle tillfälligt upphäver den kontroll etablerade normer normalt utövar på individens beteende. Rättfärdigandet av den kriminella handlingen sker i relation till den egna gruppens spelregler.

Ett lyckat rättfärdigande av en kriminell handling innebär en rationalisering som skyddar brottslingen från självrannsakan eller från skuldanklagelser. Neutraliseringen leder till en legitimering av den kriminella handlingen och möjliggör en upprepning av handlingen då den legitimerats av den egna gruppens värderingar.

källa wikipedia

pic003

Fem huvudsakliga neutraliseringstekniker

1) Förnekandet av ansvaret över den brottsliga handlingen.
2) Förnekandet av att den eventuella skada som uppkommit har förorsakats av den brottsliga handlingen.
3)Förnekandet av att det finns något offer för handlingen.
4) Fördömandet av fördömarna.
5) Åberopandet av andra högre lojaliteter än lagen och samhällets övergripande moral.


 

Teoribildningar inom kriminologi

Jag har tänkt att leta fram bra animationer och filmer från youtube för att samla teorierna som jag använder på kriminologi-kursen. Värt att nämna att det är ofta är en idé att inte använda animationer direkt i undervisningen utan snarare ha de som grund för egna genomgångar. Sedan går det ju utmärkt att ge klippen till eleverna när de behöver repetera begreppen.

 

Ett svar till “#blogg100 Tekniker för neutralisering!

  1. Pingback: #blogg100 Översiktlighet framför detaljstyrning av kriminologikursen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s