#blogg100 Sociala band

#blogg100 inlägg 65 2017

Teoribildningar inom kriminologi

Jag har tänkt att leta fram bra animationer och filmer från youtube för att samla teorierna som jag använder på kriminologi-kursen. Värt att nämna att det är ofta är en idé att inte använda animationer direkt i undervisningen utan snarare ha de som grund för egna genomgångar. Sedan går det ju utmärkt att ge klippen till eleverna när de behöver repetera begreppen.

Sociala band:

250px-Teorin_om_sociala_band_2”Travis Hirschi tar, i sin teori, med 4 olika faktorer eller utgångspunkter för att kunna analysera varför människor inte begår brott och dessa är enligt hans definition. Anknytning, åtagande, delaktighet och övertygelse om samhällsordningens legitimitet” 

Sociala bandteorin

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s