#blogg100 Är kapitalismen ohållbar?

#blogg100 inlägg 61 2017

Det är lång helg och jag passar på att fylla på med några förklarande klipp kring centrala sociologiska begrepp och teorier. Men på grund av tidsbrist mest film och lite text från min sida. Hoppas det ändå är ett välkommet tillskott till materialbanken.

1a maj då fokusera vi på Karl Marx

Kajsa Ekis Ekman visar på hur det går att analysera vårt samhälle ur ett Marxistiskt perspektiv. Missa inte diskussionen med de liberala opponenterna i programmet, som är väldigt intressant ideologisk diskussion som verkligen borde passa sig på ideologiavsnittet i samhällskunskap. Programmet går att se i sin helhet här. Idevärlden

Del 5 av 8. ”Kapitalismen är ohållbar”. Författaren Kajsa Ekis Ekman driver tesen att det kapitalistiska systemet bör skrotas, eftersom det både är djupt orättvist och leder till en klimatkatastrof. Hon blir bemött av den liberale författaren Mattias Svensson och nationalekonomen Johanna Möllerström.

Idevärlden

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s