#blogg100 Uppsatsens olika delar

#blogg100 inlägg 56 2017

Jag har som utgångspunkt i att få eleverna att förstå att allt skrivande som innefattar en analys bör göras enligt formen för en utredande text. #blogg100 Konsten att skriva utredande texter. När det är dags för gymnasiearbete eller mer omfattande arbeten så kan det passar att även visa denna film och universitetsuppsatsen olika delar. I princip är det ju samma struktur och formalia som gäller vid gymnasiearbetet som vid en akademisk uppsats. Pausa vid de olika delarna samt låt sedan eleverna titta på olika C-upppsatser på http://www.uppsatser.se/. Så har du på enkelt sätt gjort de en stor tjänst.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s