#blogg100 ”Nationalismen är livsfarlig”

 Sven-Eric Liedman | Idévärlden i SVT”

Nationalismen är livsfarlig”

#blogg100 inlägg 42 2017


Sista avsnittet på idévärlden då idéhistorikern Sven-Eric Liedman varnar för farorna med den framväxande nationalismen.

I korthet så tas det upp dels nationalismen som en enade kraft för en stat, det Benedict Andersson kallar en ”förställd gemenskap”.

Sven Eric Liedman visar på hur nationalismen har två sidor. Å ena sidan nationalism som enar och skapar gemenskap som kan vara en förutsättning för en demokrati. Å andra sidan nationalismen som utesluter grupper i samhället och ger upphov till krig mellan stater.  Sven Eric Liedman vill i sin utopi istället att vi ska verka för mindre gemenskaper än nationalstaten och en ökad internationalism genom stärkta internationella institutioner som FN.

Mot Liedmans teser ställer statsvetaren Katarina Barrling och historikern Lars Trägårdh vikten av att lyfta fram det som är positivt med nationalism. I detta fall så lyfter verkligen programmet genom opponenterna som tillför mycket  i förståelsen för nationalismen historiska och politiska funktion. Kort och gott en självklar fortbildning för alla lärare i samhällskunskap och sociologi. Det borde även fungera utmärkt hela eller delar av programmet för en diskussionssugen gymnasieklass i synnerhet om man pausa lite för diskussion och .

2 svar till “#blogg100 ”Nationalismen är livsfarlig”

  1. Pingback: #blogg100 Vad gör automatiseringen med oss? | Sociologi på gymnasiet·

  2. Pingback: #blogg100 Den förställda gemenskapen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s