#blogg100 Hur rasistisk är vår vardag?

#blogg100 inlägg 35 2017

Idévärlden: Del 6 av 8. ”Sverige är strukturellt rasistiskt”

Jag ska försöka se avsnitten från SVTs idévärlden innan de försvinner. Till dess ligger de inledande animeringarna på youtube. Denna med Irene Molina är ypperlig för att väcka diskussion om vad är vardagsrasism och introducera postkolonialist perspektiv på kultur och etnicitet.

Klippet går hursomhelst använda, lär väcka både känslor och debatt. Samt fungera bra ihop med min visning av raskortet.

Ur programförklaringen:

”Del 6 av 8. ”Sverige är strukturellt rasistiskt”. Professorn i kulturgeografi Irene Molina förklarar med hänvisning till sin forskning att Sverige präglas av en rasistisk ideologi. Filosofen Torbjörn Tännsjö och den liberala opinionsbildaren Amanda Sokolnicki argumenterar för andra sätt att se på rasismens utbredning.”

Svt: Idévärlden

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s