#blogg100 Går allt åt helvete eller …

#blogg100 inlägg 25 2017

…Vad säger brottstatistiken

Ett viktigt moment inom kriminologin är att tala om hur brottsutvecklingen framställs i medierna och samhällsdebatten kontra vad vi kan veta om om brottsutvecklingen i samhället i stort. Jag lägger arbetet med att förstå och läsa olika statistiska källor tidigt på kursen. Det som ofta blir tydligt är hur mycket som skiljer mellan elevernas upplevelse kontra brottsutvecklingen. Detta klipp från Kit kan nog öppna upp mycket diskussion i då det skett flera fall av gängrelaterade mord i Malmö och Stockholm.

https://www.facebook.com/KIT.Sverige/videos/1930497003851734/

2 svar till “#blogg100 Går allt åt helvete eller …

  1. Pingback: #blogg100 Översiktlighet framför detaljstyrning av kriminologikursen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s