#blogg100 Vardagslivets dramaturgi

#blogg100 inlägg 22 2017

Det sociala samspelet och vår vardag

Den mikrosociolog jag lägger mest tid på är just Erving Goffman och hans dramaturgiska modell.Tyvärr hade jag inte tillgång till denna animation då, men för de som har Goffman kvar så går den utmärkta att använda som en introduktion till Goffmans dramaturgiska modell. Som är relativt lätt för eleverna att tillämpa och förstå utifrån sin och andras vardag.

Caféobservation och det dramaturgiska perspektivet.

Jag inleder därför min sociologikurs med att eleverna få göra observationer på stadens caféer därefter får de göra en första sociologiskt analys utifrån Erving Goffmans dramaturgiska modell där de fick en begreppslista som stöd i sin analys.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s