#blogg100 sådan vill jag bli!

#blogg100 inlägg 16 2017

Inledande publikfrieri!

När jag undervisar i kriminologi så förväntar sig eleverna spännande historier, brutala mord och annat makabert. Det gäller att bjuda på lite mer ”aktion” än vad som är brukligt. I början var jag lite ambivalent, det spektakulära exemplen får inte bli ett självändamål utan måste leda fram till en ökad förståelse och helst få de att se det ”vardagliga” och allmängiltiga i det till synes udda och extrema ,

Två lika men ändå olika studier om gäng och utanförskap i USA

Som introduktion i kriminologi så presenterar jag två likartade etnografiska studier med inslag av dramatik och spänning. Dels tar jag upp Sudhir Venkatesh som hamnade mitt bland gängen under crackvågens Chicago. Detta bloggade jag för något år sedan ”varför cracklangare bor hos mamma?”. Som jag hämtat från Steven Levitts ”freakonomics”, här nedan går att se hans ted-talk. I det exemplet förklaras gängbrottsligheten som ett ”rational choice” utifrån gatans förutsättningar,

Det andra exemplet är Alice Goffmans ”jagade” då visar jag följande ”ted-talks” som bemöttes med andaktsfull tystnad. Efter visningen säger en tjej att sån (som Alice Goffman) vill jag bli!

Här är fokuset istället på diskriminering, rasism och massfängslande som riktas mot den svarta och latinamerikanska ungdomar i de mest utsatta områdena. Som på så sätt fråntas sina möjligheter och rättigheter och hela stadsdelar präglas av att hålla sig undan ett repressivt och orättfärdigt rättssystem.

I USA är det två institutioner som guidar tonåringar på deras väg mot vuxenlivet: college och fängelse. Sociologen Alice Goffman spenderade sex år i en tuff stadsdel i Philadelphia, och fick med egna ögon se hur tonåringar med afroamerikansk och latinamerikansk bakgrund förbereds för fängelse – ibland börjar det med relativt små förseelser. I sitt passionerade föredrag frågar hon: ”Varför erbjuder vi bara handklovar och fängelse?” Tedtalks 

2 svar till “#blogg100 sådan vill jag bli!

  1. Pingback: #blogg100 Översiktlighet framför detaljstyrning av kriminologikursen | Sociologi på gymnasiet·

  2. Pingback: #blogg100 En sociologisk sidvändare | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s