Konflikt och konsensus

bloggpost 4 #blogg100 2017

Sociologiska institutionen på Lunds universitet har producerat en rad korta filmer som tar upp olika aspekter i sociologi. Denna går använda som en introduktion i ämnet eller för att tala om klass, genus och etnicitet. Jag brukar stoppa filmen när det sägs någotr som är intressant, svårt eller tankeväckande. Ge eleverna en fråga och en reflektionsstund med bänkkamraterna för att sedan summera i helklass. Så 6-7 minuter blir lätt en halvtimmes dialogbaserad undervisning på det sättet.

Ett svar till “Konflikt och konsensus

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s