Minnespromenad: del 3 Strukturfunktionalism

Jag fortsätter att leda er vidare i min promenad då jag rumsligt och visuellt introducera olika sociologiska begrepp, teoretiska perspektiv och berömda sociologer som en introduktion till kursen. Detta inlägg kan te sig rätt obegripligt om du inte först läst inledningen ”minnesteknik som ett redkap för att introducera sociologi.

Strukturfunktionalism och Emilé Dürkheim

Efter att vi har på makroplanet tagit upp kvantitativa metoder, strukturer, institutioner och sociala skiktning så presenterar jag vidare två perspektiv på att förhålla sig till strukturer och skiktning, dels det strukturfunktionalistiska och dels konfliktperspektivet.

bild13Strukturfunktionalismen gestaltas genom att de får gå in genom en dörr och i detta fallet till aulans läktare där de får gestalta ett klassrum där eleverna sitter i exakta rader (Strukturalism) med tomma blickar som ser på sin magister som ser väldigt sträng ut och kläd i gamla kläder från förra sekelskiftet. Han har en frackliknade klädsel men istället för en hög hatt bär han ett durkslag på huvudet (Emilé Dürkheim). 

Han mumlar i skägget, för att helt plötsligt med hög och klar stämma säga…

Ni är alla kuggar i samhällsmekanismen… 

Sedan pekar han plötsligt upp mot taket där gestaltas plötsligt ett stort gigantiskt urverk (strukturfunktionalism) som tickar öronbedövande…

Vi flyr i all förskräckelse ut i trapphuset igen för att där mötas av …. nästa blogginlägg!!

 

 

 

 

Ett svar till “Minnespromenad: del 3 Strukturfunktionalism

  1. Pingback: Minnesteknik som ett redskap för att introducera sociologi | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s