#blogg24 Docktestet

DOK-Docktest

klicka och se film

Raskortet

Jag har köpt in raskortet, som självfallet är fantastiskt bra film för att diskutera  vardagsrasism, stereotyper och diskriminerande strukturer. Särskilt efter diskussioner som jag beskrev i detta inlägg – vad är värst att vara rasistisk eller påpeka att något är rasistiskt

Filmen finns inte kvar Svt-play  men det finns flera klipp kvar på länken (bilden). Just inslaget med docktester har jag tagit upp i min psykologiundervisning för att resonera kring stereotyper, attityder och social kognition.

Nästa vecka ska jag visa upp filmen i sin helhet för en grupp i sociologi, ser framemot detta och lär återkomma kring utfallet och reaktionen i klassen.

6 svar till “#blogg24 Docktestet

  1. Pingback: #blogg100 Hur rasistisk är vår vardag? | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s