#blogg24 Från snatteri till utanförskap

Att återgå till att fylla på materialbanken

Efter att i två dagar skrivit långa texter om didaktik, bedömning och pedagogiska utgångspunkter så återgå jag till det primära syftet med bloggen – att samla bra uppgifter och starka exempel för undervisning i sociologi på gymnasiet.

Min kriminologikurs – från snatteri till utanförskap

I år undervisar jag även en kurs i kriminologi en s.k. HS- fördjupning, Jag delar kursen  med en lärare i juridik som har hand om den straffrättsliga sidan av ämnesområdet medan jag har hand om den sociologiska delen. Idag visade jag denna rätt fantastiska lilla film om hur vi ska förstå den kriminella karriären. Här är en länk till denna film som berörde och engagerade eleverna väldigt mycket. Kan varmt rekommenderas, endast en  halvtimme lång så det finns gått om tid till både diskussion och vidare genomgång,
Från Snatteri till utanförskap

4 svar till “#blogg24 Från snatteri till utanförskap

  1. Pingback: #blogg24 Genomgång av stämplingsteori genom Benny | Sociologi på gymnasiet·

  2. Pingback: #blogg100 Pojkarna från Fittja | Sociologi på gymnasiet·

  3. Pingback: #blogg100 Tillfället gör tjuven! | Sociologi på gymnasiet·

  4. Pingback: #blogg100 Översiktlighet framför detaljstyrning av kriminologikursen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s