#blogg100 Staden som en farlig plats?

TEMA: En farlig plats!

Brottslighet och kriminalitet på Möllevången

Ibland kan Malmöbor säga att de bor i ”Crime City”. Lite på skämt och allvar. Hur kan brottsligheten synas i staden som övervakningskameror, inbrottsskyddade affärer och andra tecken i staden. Fråga runt om vilka ställen och situationer folk undviker i stadsdelen. Är de rädda och för vad då?

Kolla upp: Kolla upp brottsstatistik om Möllevången. Ta reda på resultat från kommunens trygghetsenkäter. Hur har detta förändras? Hur skildras detta i tidningar och andra medier. Ta kontakt med polis men också forskare inom kriminologi.

Sociologi: kriminologi, brottsstatistik, segregrering, normer, brottsbegreppet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s