#blogg100 Fika inte ensam!

Didaktiskt tips: sociologi- fika veckans höjdpunkt

sociologifikaMånga av mina idéer och insikter kring sociologi skulle inte vara möjligt utan ett nära samarbete med min ämneskollega Martin. Vi hittade tidigt en gemensam tid då vi kunde lämnat allt stim på skolan för att ta en fika. Att komma bort från kollegor, elever och framförallt skolmiljön och bara fokusera på samarbetet kring sociologikursen. Eller enbart fokusera på sociologi är en sanning med modifikation. Visst prata vi mycket sociologi, ge varandra tips, samplanera och utbyter idéer, men också snacka musik, dagishämtningar och vad vi gjorde helgen. Allt som ingår i en fika med en kompis och min undervisning skulle inte vara hälften så bra utan en fika eller lunch i veckan utanför skolan.

Att förena nytta med nöje!

3 svar till “#blogg100 Fika inte ensam!

  1. Pingback: #blogg100 En solig dag på Möllevången | Sociologi på gymnasiet·

  2. Pingback: #blogg100 Kungen över Powerpoint blev tvungen att abdikera | Sociologi på gymnasiet·

  3. Pingback: #blogg100 Ett nätverk för alla lärare i sociologi | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s