#Blogg100 En bra dag på jobbet med alienation och Elvis Presley

Det är ju alienation!

Utropa en av mina på lundensisk skånska elever när de förberedde sin redovisning. Nånstans där insåg jag att nått hade hänt når två tonåringar försöker applicera sociologiska teorier på Elvis Presley. En bra dag på jobbet!
Redovisningen av In the ghetto blev lysande och visade på en rad sociologiska insikter och referenser till stora delar av kursinnehållet. Det är onekligen en ovanligt sociologiskt innehållsrik text, i korthet tog de upp detta i sin redovisning

In the Ghetto som en sociologisk analys

On a cold and gray Chicago mornin’
A poor little baby child is born
In the ghetto

And his mama cries
Cause if there’s one thing that she don’t need
It’s another hungry mouth to feed
In the ghetto

In the Ghetto beskriver en ung mans korta liv, han kom till världen som en oplanerad graviditet. Han lär sig hur man slåss och stjäla som barn, bara för att sedan förlora livet under ett rån som gått snett.

Flera sociologiska teman går att finna In the ghetto. Först tas den i Storbritannien och USA vanliga nidbilden av fattiga ensamstående mödrar som ofta anklagas för att ha barn för att utnyttja välfärdssystemet. ( Se även Beverly Skeegs),

And his hunger burns
So he starts to roam the streets at night
And he learns how to steal
And he learns how to fight
In the ghetto
När Elvis sjunger om att pojken har en hunger är det inte bara handla om mat för dagen, utan också hur vissa missgynnade unga män vänder sig till avvikande beteende som våld och brott när de inte kan ”bevisa” sin manlighet genom socialt legitima metoder som utbildning, idrott, karriärer, materialism, etc. Här tog de upp olika stämplingsteorier s om ”negativ karriär” och ”stigmatisering”. Samt att de tar upp Karl Marxs alienationsbegrepp.
Elvis noterar också hur kämpar med fattigdom mellan generationerna genom att sjunga om hur ett annat barn föddes under samma förhållanden precis samma dag den unge mannen i sången dog. Här tycker Eleverna upp Dürkheim strukturalism och också Bourdieus habitusbegrepp.

And look the other way
Well the world turns
And a hungry little boy with a runny nose
Plays in the street as the cold wind blows
In the ghetto
Slutligen det mest sociologiskt insiktsfulla av den här låten i den första refrängen när Elvis påpekar att vi, som samhälle, kan hjälpa dessa barn, utan ”vi” är till synes nöjda med att bara titta åt andra hållet. Lika aktuellt då som nu!

 

In the Ghetto

On a cold and gray Chicago mornin’
A poor little baby child is born
In the ghetto

And his mama cries
Cause if there’s one thing that she don’t need
It’s another hungry mouth to feed
In the ghetto

People, don’t you understand
The child needs a helping hand
Or he’ll grow to be an angry young man some day
Take a look at you and me,
Are we too blind to see,
Do we simply turn our heads

And look the other way
Well the world turns
And a hungry little boy with a runny nose
Plays in the street as the cold wind blows
In the ghetto

And his hunger burns
So he starts to roam the streets at night
And he learns how to steal
And he learns how to fight
In the ghetto

Then one night in desperation
A young man breaks away
He buys a gun, steals a car,
Tries to run, but he don’t get far
And his mama cries
As a crowd gathers ‘round an angry young man
Face down on the street with a gun in his hand
In the ghetto

As her young man dies,
On a cold and gray Chicago mornin’,
Another little baby child is born
In the ghetto
And his mama cries

Ett svar till “#Blogg100 En bra dag på jobbet med alienation och Elvis Presley

  1. Pingback: #blogg100 minnesteknik och hitta den bildrika berättelsen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s