#blogg100 Den blåsta generation och några ingångar till att tala om arbetsmarknad utifrån sociologisk teori

Dokument Inifrån: Generation Utanför (2011) on Vimeo on Vimeo

viaDokument Inifrån: Generation Utanför (2011) on Vimeo.

Visade den här filmen när vi höll på med arbetsmarknad i samhällskunskap, den väckte mycket starka känslor vilket ju inte är konstigt. Går att använda för att diskutera aktör- och struktur i sociologi. Varför använda den tillsamman med mina båda andra inlägg om arbetsmarknad som dessa arbetslöshet som strukturellt/personligt bekymmer och filmen äta, sova, dö.

Kan tänka mig att den skulle fungera som ett ”case” att testa relevansen i sociologiska klassiker som Weber och Marx. Som litteraturtips till alla vetgiriga sociologilärare skulle jag rekommendera Richard Sennets geniala ”när karaktären krackelera” och ”kapitalismens nya kultur”. Hittade en recension på den sistnämnda.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s