#blogg100 En fin sång med en stänk av normkritik och queerteori

Ännu mera musiktips på olika teman

En fin sång med en inte speciellt provocerande text förrän den sätts samman med Tuva Novotnys video. Då får textraden ”Du vill ha en enkel sång, en sån du hört förut. Och lärt dig utantill, redan som barn. Hålla verkligheten utanför din kokong” en annan och mer politisk innebörd.

En bra inledning för att diskutera vår syn på familjen, sexualitet och vad som anses vara normalt. Kan sedan fortsätta att diskutera hbtq-frågor och kanske försöka lyfta några queerteoretiska begrepp som exempelvis vad menas med heteronormativitet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s