#blogg100 Arbetslöshet som strukturellt och personligt lidande

Arbetslöshet som ett strukturellt problem

För att återkomma till Carl Wright Mills och den sociologiska visionen, som jag tog upp i mitt inlägg om paret Draper i Mad Men så kan jag tänk mig ett liknade upplägg om arbetslöshet och arbetsmarknad. Varför inte väva in en sociologisk ingång i arbetsmarknadsavsnittet i sMills - arbetslöshetamhällskunskap. Här skräder inte heller Mills orden och det känns brännande aktuellt, när han fastslår att arbetslöshet i första hand har strukturella orsaker och går inte lösa med individuella åtgärder. Eller möjligtvis går det hjälpa enskilda individer men samhällsproblemet med struktur – och konjunkturarbetslöshet löses inte med individuella åtgärder.

Arbetslösheten som ett personligt lidande och dagens jobbcoacher

Sedan är arbetslösheten i hög grad ett personligt lidande och bekymmer. I dagens arbetsmarknadspolitik så finns det gått om olika individuella åtgärder, det mest slående exemplet är Jobbcoacherna.

 

 

Så här beskriver jobbcoachen Nina Jansdotter olika individuella lösningar som dessa.

Nina Jansdotters tips för personlig utveckling och starkare självkänsla:

 • Stick hål på bubblan och sök dig till människor som är i samma sits som du.
 • Fråga andra hur de gör när de hamnar i svackor, samt hur de får ny energi.
 • Ta reda på vilka talanger du vill synliggöra och utveckla.
 • Bestäm dig vart du vill! Det gör underverk.
 • Kommunicera vem du är och vad du brinner för.
 • Lär dig att framhäva dig själv, skryt mer!
 • Fokusera på möjligheter och öppningar istället för stängda dörrar.
 • Satsa på strategier som fungerar och utveckla dem.
 • Tänk på att du skapar din framtid här och nu.
 • Hjälp varandra! Ge stöd och du får stöd.

http://www.coachingguiden.se/gor-tiden-som-arbetslos-meningsfull/.

Regeringens satsningar på jobbcoacher har givetvis kritiseras och resultatet har varit tveksamt. Två artiklar om detta.https://www.gp.se/ekonomi/1.921668-miljarder-pa-jobbcoacher-fiasko och http://www.svd.se/naringsliv/nyheter/sverige/slut-pa-jobbcoachning-av-arbetslosa_8559784.svd

Vidare diskussion om arbetslöshet, aktör och struktur

Frågan är inte enkel för även om det finns många strukturella problem som ungdomsarbetslöshet, så har man ett individuellt ansvar att göra det bästa av sin situation. Samtidigt så kan arbetslöshet vara kopplat till skamkänslor, ska man ha det när orsakerna är strukturella? Hur ska aktören agera för att förändra strukturen? Har vi ett individuellt ansvar att agera politiskt?

Filmtips

– Äta Sova Dö

– Mochael Moore ”Roger & Jag

 

2 svar till “#blogg100 Arbetslöshet som strukturellt och personligt lidande

 1. Pingback: #Blogg100 – Äta, sova, dö | Sociologi på gymnasiet·

 2. Pingback: #blogg100 Den sociologiska visionen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s