#blogg100: Bilden av överklassen


Det är inte bara arbetarklassen som dras med många generaliseringar och inre bilder som exemplet med Tabita. Utan även överklassen och den övre medelklassen stereotypifieras i filmer och serier. Det är en variant där den bortskämda Östermalmsbruden tvingas att försörja sig som ” vanligt folk”. Lite som denna gamla monsterhit. En låt som kan användas som exempel i musikprojektet.

En annan vanlig företeelse handla mer om ideal. Att väldigt välbärgade förhållanden som Solsidan, sex and the city och desperatly housewives som alla karaktärer lever med en extremt hög levnadsstandard men skildras som medelklass. Inte sällan ( dock inte sex and the city) så går kvinnorna hemma och tar hand om barnen men framförallt shoppa. Männen är antagligen narcissistiska eller lätt psykopatiska
– var innebär dessa ideal för hur vi ser på konsumtion och könsroller ?

– Stämmer denna bild av hur vi betraktar överklassmannen respektive kvinnan i film och serier?

– Hitta fler konkreta exempel på klasstereotyper?

– Är det mer rätt att håna uppåt(Darling)  än neråt (Tabita)?

M

Ett svar till “#blogg100: Bilden av överklassen

  1. Pingback: #blogg100 Klassbegreppet genom bröllopsfotografen | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s