#blogg100 Fox news rapportera från Rosengård

Bilden av Rosengård,  miljonprogram och ”mångkulturen”

Häromåret hade jag en klass i samhällskunskap som hade en minst sagt ensidig bild av invandring, Malmö och Rosengård. Typ deras förförståelse var att Sverige tar emot flest invandrare i världen (som Sudan och Pakistan inte fanns) och nästan alla bor i Malmö. En inte helt ovanlig bild som ofta sprids av höger- populister och extremister på nätet. Fox-news drog det hela nästan längst.

  • Bra källkritisk övning som går att komplettera med överklassafariet som jag publicerade igår Vilka är mest fördomsfulla, överdrivna och nedlåtande egentligen?
  • Varför rapporteras och diskuteras inte sociala förhållanden i miljonprogram-områden som Rosengård, Lindängen, Fittja, Husby och Hammarkullen som en fråga om klass utan som en fråga om integration.
  • Det var exempelvis integrationsministern Erik Ullenhag  som främst har uttalat sig och besökt områden som Rosengård?

Detta saxade jag från Skånska Dagbladet

”År 2004 gjorde den amerikanska nyhetskanalen FOX News ett uppmärksammat reportage om Rosengård. Stadsdelen beskrevs som ett ghetto där arga muslimer dikterar villkoren, och Malmö framställdes som en stad där en fjärdedel av invånarna är potentiella terrorister.”

Andra relaterade inlägg:

Kartellen

Svenska Akademin

På rätt sida älven

Diskriminerande strukturer

Vidare läsning:

Kur mot kravaller Johan Söderman, Ove Sernhede Debattartikel från Sydsvenskan

Ett svar till “#blogg100 Fox news rapportera från Rosengård

  1. Pingback: #blogg100 Husby ett år senare och lite ”underklasshiphop” | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s