#blogg100 pop och politik: Musik och klass – UR Play

Pop och politik: Musik och klass – UR Play.

Ett program som passa bra för att introducera musikredovisningar på sociologiska teman som Klass, etnicitet och genus. Detta program deltar Adam Tensta och Jill Johnsson som diskutera varför en viss populärmusik får högre status utifrån klassbakgrund (ju mer arbetarklass desto mer autencitet)men även huruvida publiken är vita medelåldersmän, tonårstjejer eller folkliga klasser. En bra introduktion kring hur Bourdieus begrepp kulturellt kapital kan vidgas till populärkultur i dagens Sverige. Ur programbeskrivningen”

”Vilka musikgenrer har hög status? Varför anses det så fint för en musiker att ha arbetarklassbakgrund? Jill Johnson berättar om att verka i genrer med låg cred och Adam Tensta hyllar fansen som klappas på huvudet”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s