#Blogg100 Dag 11: Finns det diskriminerande strukturer?

119637745Som en fortsättning på föregående inlägg, Så ligger det nära till hands att ta upp svarsbrevet Jonas, min vän av Jasenko Selimovic, som ifrågasätter den strukturella diskriminering sonas Jonas Khemiri vittnade om i sin berättelse utan fokusera på de möjligheter individen har som aktör. Alltså det bjuder in på en diskussion kring till aktör och struktur, men också intersektionalitet och tillgångar av kulturella kapital.  Vilket bådas livshistorier speglas av, trots att de kommer till helt skilda

Intressanta reaktioner uppstod i mina klasser, en kille från mellanöstern reagerade starkt mot Jasenko, att han inte såg deras verklighet och ville sopa dessa under mattan. Medan svenska medelklasskillar gärna ville förstå verkligheten ur Jasenkos perspektiv. Här går det att ta upp ytterligare artiklar i den debatt som fördes förra våren.Som denna artikel av Rakel Chukri på Sydsvenskan Världsfrånvänd statssekreterare

Ett svar till “#Blogg100 Dag 11: Finns det diskriminerande strukturer?

  1. Pingback: #blogg100 Fox news rapportera från Rosengård | Sociologi på gymnasiet·

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s